Identifikācijas numurs: 101160101

Tips: Apvārsnis Eiropa

Projekta ilgums: 01.09.2024. - 31.10.2027.

Projekta vadītājs: Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LU CFI) Organisko materiālu laboratorijas vadītājs Dr. phys. Asoc. Prof. Aivars Vembris

Sadarbības partneri: Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), Trento Universitāte (UNITN), Trojas Tehnoloģiju universitāte (UTT)

Kopējais finansējums: 1 500 000 EUR

LU CFI finansējums: 581 250 EUR


Projekta apraksts:

Kvantu fotonika ir strauji augoša joma. Sākotnēji tā tika izmantota brīvi stāvošā optikā, bet tagad uzmanība ir pievērsta integrētai fotonikai. Saskaņā ar Eiropas Kvantu iniciatīvu Latvija ir izveidojusi savu Kvantu iniciatīvu, kas aptver dažādas pētniecības jomas, tostarp kvantu algoritmus, kvantu elektroniku un fotoniku. Līdz šim Latvijas zinātnieki ir devuši nozīmīgu ieguldījumu kvantu algoritmu un kvantu elektronikas jomās. Fotonika ir labi attīstīta joma Latvijas institūcijās, piemēram, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) un Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU). Tomēr ir svarīgi atzīmēt, ka kvantu fotonika Latvijā joprojām ir tikai attīstības stadijā. Lai to risinātu, mūsu projekta mērķis ir izveidot ceļvedi kvantu fotonikas izcilības centra izveidei Latvijā, kas varētu apvienot kvantu algoritmu un fotonikas jomu.

Lai veicinātu kvantu fotonikas nozares attīstību Latvijā un nākotnē izveidotu kvantu fotonikas izcilības centru, ir nepieciešamas vairākas galvenie faktori. Tie ietver stabilu zināšanu pamatu kvantu fotonikā, jaunas zinātnieku paaudzes audzēšanu šajā jomā, atbilstošu finanšu resursu nodrošināšanu un vienotas stratēģijas izstrādi, lai izveidotu izaugsmi veicinošu ekosistēmu. Īstenojot projekta aktivitātes, mūsu mērķis ir likt pamatus kvantu fotonikas attīstībai Latvijā un pavērt ceļu starptautiski atzīta Ekselences centra izveidei ar zināšanu apguvi, talantu attīstīšanu, finanšu resursu nodrošināšanu, stratēģiskās ekosistēmas attīstību. Zinātniskā darbība ir vērsta uz kvantu avotu izveidošanu no organiskiem materiāliem. Ir ļoti svarīgi noteikt metodes organisko kvantu avotu integrēšanai citās kvantu fotonikas platformās. Šīs zināšanas tiks apgūtas semināros, skolās un konferencēs, ko vadīs projekta partneri.

Projekta rezultātā tiks izstrādāts Kvantu fotonikas izcilības centra izveides ceļvedis, kas ietver Latvijas pozīcijas kvantu fotonikas globālajā tirgū un finansējuma avotu kartēšanu. Turklāt sagatavotās lekcijas, organizētās skolas un semināri, izglītojošie un apmācību materiāli veidos spēcīgu zināšanu pamatu Latvijā ar potenciālu paplašināties visās Baltijas valstīs.

Projekta mājas lapa: www.toeqpl.eu