Identifikācijas numurs: lzp-2024/1-0132
Tips: Latvijas Zinātnes padomes fundamentālo un lietišķo pētījumu projekts
Projekta ilgums: 2025. gada 1. janvāris - 2027. gada 31. decembris
Projekta vadītājs: PhD. Ainārs Ozols, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts
Kopējais finansējums: 300 000 EUR
Projekta nosaukums: Universālu paplašinātās realitātes uz galvas nēsājamu displeju uzlabošana izmantojot trīsdimensiju elektrodu konfigurāciju, paaugstinot šķidro kristālu ekrāna reaģētspēju
Projekta mērķis:
Projekta ietvaros tiks optimizēta šķidro kristālu displeju elektrodu struktūra, ietverot plāno kārtiņu elektromagnētisko un optisko īpašību modelēšanu. Latvijas Universitātes Cietvielu Fiziska Institūtā tiks izgatavotas prototipa ierīces, tai skaitā elektroniskās vadības sistēmas, kā arī izstrādātas jaunas mērīšanas sistēmas, kas pārspēj pašreiz lietotās.
Projekta ideja ir izmantot trīs dimensiju elektrodu struktūru, lai radītu sekundāro elektrisko lauku. Tas spētu paātrināt holestērisko šķidro kristālu pāreju no caurspīdīgā uz gaismas izkliedējošo stāvokli, kas parasti notiek caur molekulu relaksāciju pēc primārā lauka noņemšanas, un ko ierobežo šķidro kristālu maisījuma sastāvs.
Sagaidāmie zinātniskie rezultāti:
Projektā galvenā uzmanība veltīta elektrodu struktūras dizainēšanai un optimizēšanai, lai panāktu vienmērīgu pārslēgšanos un izcilu optisko caurlaidību visā displeja laukumā. Projekta ietvaros tiks optimizēta elektrodu struktūra, ietverot plāno kārtiņu elektromagnētisko un optisko īpašību modelēšanu. Tiks izgatavotas prototipa ierīces, tai skaitā elektroniskās vadības sistēmas, kā arī izstrādātas jaunas mērīšanas sistēmas, kas pārspēj pašreiz lietotās. Paredzams, ka piedāvātā pētījuma rezultāti ļaus uzlabot uz galvas nēsājamo paplašinātās realitātes displeju, līdz ar to tam būs būtiska nozīme informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomā. Šādi displeji kļūst par neatņemamu sastāvdaļu mūsdienu profesionāliem lietotājiem, piemēram, specializēto transportlīdzekļu operatoriem, mediķiem vai tehniķiem, kuriem nepieciešama papildus vizuāla informācija acij tuvā attālumā, nenovēršot uzmanību no apkārtējās vides darba reģionā.