Pēdējos gados Latvijā ļoti aktīvi notiek ideju meklēšana, to realizēšana, kā rezultātā rodas jaunas zināšanas un tehnoloģijas, kas ilgtermiņā dod labumu gan Latvijas sabiedrībai, gan arī ekonomikai. Gan zinātnieki sāk aizvien vairāk apzināties komercializācijas un valorizācijas nozīmi, gan industrija sāk sadarboties ar zinātniekiem, saskatot potenciālu.

Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietnieks, Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors Dr. Dmitrijs Stepanovs uzskata: "Ir trīs galvenie veidi, kā zinātne ietekmē valsts un sabiedrības attīstību. Pirmkārt, radot jaunas zināšanas un tehnoloģijas. Otrkārt, attīstot un meklējot idejas gan vienas nozares ietvaros, gan sadarbojoties ar citām nozarēm un dažādām sabiedriskajām grupām ārpus akadēmiskās vides. Treškārt, uzkrājot un veidojot pamatu sabiedrības cilvēkkapitāla attīstībai."

Viens no piemēriem, kā zinātnieki cenšas sadarboties ar nozari, ir Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI). 2017. gada 1. februāra līdz 2024. gada 31. janvārim CFI kopā ar Zviedrijas Karalisko tehnoloģiju institūtu – lielāko tehnisko universitāti Zviedrijā – un Zviedrijas pētniecības institūtu apvienību realizē projektu CAMART2. Tā mērķis ir uzlabot LU CFI izcilības centru, lai īstenotu ieceri pārvirzīt fokusu no akadēmiskās zinātnes uz lietišķiem pētījumiem un sadarbību ar nozari.

Kā citu piemēru var minēt Rīgas Tehnisko universitāti, kas sadarbībā ar Latvijas lielajiem uzņēmumiem realizē programmu "Industriālais doktorants". Arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra jau vairāk nekā desmit gadus sadarbojas ar akcelerācijas fondu "Commercialization Reactor", kuram ir unikāla pieredze zinātnē bāzēto uzņēmumu attīstībā, lai veicinātu šīs jomas izaugsmi Latvijā."

Vairāk informācijas

Dalīties