Janvāra vidū publicēts ikgadējais Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD)  Zinātnes, tehnoloģiju un inovāciju pārskats. Tajā šogad īpaša uzmanība pievērsta pētniecības un inovāciju sistēmu spējai operatīvi reaģēt uz Covid-19 pandēmiju, izstrādājot vakcīnas un terapijas, kā arī risinot saistītus sabiedrības izaicinājumus.

Pēc pandēmijas dalībvalstīm nepieciešams turpināt iesākto - saglabāt zinātnes mērķtiecību, atvērtību un ieguldījumu apjomu. Ziņojumā tematiski apskatīta arī zinātnes loma lēmumu pieņemšanā, digitālās inovācijas un iekļaujoša izaugsme, pētnieku karjeras izaicinājumi, tehnoloģiju pārvaldība un okeāna ekonomika.

Pārskats iezīmē arī vairākas Latvijai aktuālas jomas, kam nepieciešams pievērst uzmanību. Latvija būtiski atpaliek no OECD vidējā rādītāja pētniecības un attīstības intensitātē, kas 2018.gadā OECD valstīs ir vidēji 2,4 % apmērā no IKP, kamēr Latvijai ir 0,63 % no IKP. Starp OECD dalībvalstīm Latvijā ir otrs zemākais iedzīvotāju īpatsvars 25-64 gadu vecuma grupā, kuriem ir doktora grāds. Dalībvalstis tiek aicinātas padarīt elastīgākus pētniecības programmu nosacījumus, paredzot iespēju ātri palielināt un samazināt nepieciešamo finansējumu, lai elastīgāk reaģētu uz nacionāla un globāla līmeņa notikumiem.

 

Ar pārskatu var iepazīties šeit

Dalīties