Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) padome pieņēmusi lēmumu par darba grupas izveidi, lai izvērtētu Latvijas gatavību kļūt par CERN asociēto dalībvalsti.

Darba grupas izveidošana ir būtisks solis Latvijas virzībai uz dalību CERN. Tas nozīmējot, ka CERN balsstiesīgo dalībvalstu pārstāvji ir pozitīvi novērtējuši IZM un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) sagatavoto un iesniegto pieteikumu un Latvijas paveikto, gatavojoties kļūt par CERN asociēto dalībvalsti.

Izveidotajai darba grupai būs uzdevums izvērtēt Latvijas atbilstību CERN asociētās dalībvalsts trīs pamatkritērijiem:

  • politiskā griba -  spēja ilgtermiņā ar atbilstošiem zinātnes un finanšu politikas instrumentiem nodrošināt valsts dalību CERN;
  • augstas enerģijas fizikas kopiena -  valsts zinātnisko institūciju pētnieciskā un inženiertehniskā kapacitāte kopumā;
  • industriālā kapacitāte -  valsts ražošanas uzņēmumu potenciālā spēja piedalīties CERN iepirkumos un pētniecības un attīstības (P&A) projektos.

Provizoriski Latvijas pievienošanās CERN asociētās valsts statusā varētu notikt 2021. gada vidū.

Patlaban pieci zinātnieki no Latvijas strādā CERN, savukārt Latvijā augstas enerģijas fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju un saistītā pētniecība notiek RTU, Rīgas Stradiņa universitātē, Latvijas Universitātē, Latvijas Universitātes Cietvielu Fizikas institūtā. Šajā nozarē strādā arī tādi uzņēmumi kā “Baltic Scientific Instruments”, “Dati Group”, “SAF tehnika”, “Primekss” un citi.

 

Plašāka informācija

Dalīties