Šī gada 14. novembrī Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI) uzņēma Šveices delegāciju. Vizītes mērķis bija stiprināt Latvijas un Šveices zinātnisko sadarbību “Lietišķās pētniecības” programmas ietvaros, kas veicina sadarbību inovatīvu materiālu, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju un viedās enerģētikas jomās.

Delegācijas sastāvā bija pārstāvji no SECO (Secretariat for Economic Affairs of Switzerland) Laurence Mortier un Nicolas Guigas un SCO (Swiss cooperation office) - Christoph Liechti un Sandra Prince. Delegācijas sastāvā bija Finanšu ministrijas ES fondu investīciju pārvaldības departamenta direktore Diāna Rancāne, EEZ, Norvēģijas un Šveices investīciju nodaļas vadītāja Diāna Āboliņa, Norvēģijas un Šveices investīciju nodaļas vecākā eksperte Gita Tenisone. Izglītības un zinātnes ministriju pārstāvēja Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta vietniece Lauma Sīka un vecākā eksperte EEZ un Norvēģijas finanšu instrumenta programmā Antra Jansone. 

LU CFI direktors Andris Anspoks delegācijas pārstāvjus iepazīstināja ar institūta zinātniskajiem sasniegumiem, savukārt, Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji sniedza ieskatu “Lietišķās pētniecības” programmā.

Pasākumā piedalījās arī Enerģijas materiālu laboratorijas vadītājs Gints Kučinskis, pētnieks Ainārs Knoks, kā arī Elektronikas un datorzinātņu institūta (EDI) direktora vietnieks Kaspars Ozols un RTU profesors Andris Šutka. LU CFI zinātnieki prezentēja plānotos darba uzdevumus un sasniedzamos mērķus projekta sadaļā par materiāliem baterijām un ūdeņraža iegūšanai. Savukārt EDI pārstāvji iepazīstināja ar projekta sadaļu, kas saistīta ar viedajiem elektrotīkliem.

Bateriju un ūdeņraža iegūšanas materiālu pētījumi tiek veikti sadarbībā ar Šveices Paula Šērera institūtu. Šis projekts paredz pilnveidot materiālus ūdeņraža ražošanas katalizatoriem un enerģijas uzglabāšanai vairākkārt uzlādējamajās baterijās, kas Baltijas reģionam ļaus stiprināt zināšanas enerģijas uzglabāšanas jomā, kas ir īpaši svarīgi, mazinot atkarību no fosilajiem enerģijas avotiem, piemēram, naftas un gāzes.

Gints Kučinskis, LU CFI Enerģijas materiālu laboratorijas vadītājs, uzsvēra: “Šis projekts ir nozīmīgs solis kā pētniecībā, tā arī studentu un jauno zinātnieku izglītošanā, lai Baltijas reģionā vairotu zināšanas par materiāliem un tehnoloģijām atjaunojamās enerģijas uzglabāšanai. Šveices atbalsts un jaunizveidotā sadarbība mums ir liels ieguvums, kas palīdzēs stiprināt mūsu spējas risināt gan nacionālus, gan globālus enerģētikas izaicinājumus.”

LU CFI vizīte stiprinās Latvijas un Šveices sadarbību, īpaši materiālzinātnes un enerģētikas jomās, un kalpo par labu piemēru abu valstu kopīgajiem centieniem attīstīt inovācijas un ilgtspējīgu enerģētiku.

Dalīties