Pārnēsājams Masspektrometrs

Oficiāli mani sauc Pārnēsājams Masspektrometrs Dycor LC-D, taču visi mani dēvē vienkārši par Masspektrometru.

Sveiki, draugi! Gaisā virmo piparkūku smarža un, jāatzīst, tā man ļoti iet pie sirds, lai arī tur, no kurienes nāk mana dzimta, piparkūkas nav ierasti Ziemassvētku našķi. Manas saknes ir ASV elektronisko instrumentu un elektromehānisko ierīču ražošanas uzņēmumā Ametek. 

Bet nu gan pastāstīšu par sevi. Oficiāli mani sauc Pārnēsājams Masspektrometrs Dycor LC-D, taču visi mani dēvē vienkārši par Masspektrometru. Lai arī manam pirmajam sencim, sauktam par parabolas spektrogrāfu, šogad apritēja 110 gadu, mēs turpinām dzimtas tradīcijas – ļoti precīzi nosakām dažādu molekulu masu piedāvātajā paraugā. Šeit gribētu piezīmēt, ka molekulas nesveram, bet nosakām ātrumu, ar kādu pozitīvi lādēti joni pārvietojas caur vakuuma kameru uz negatīvi lādētu plāksni. To, cik ātri skrien katrs jons, nosaka molekulas svars! Tāpēc spēju zinātniekiem pateikt no kā sastāv paraugs, kontrolēju un veicu diagnostiku tehnoloģiskiem procesiem, lai pārbaudītu vai visi paraugi ir kvalitatīvi. 

Esmu izgatavots no tādiem materiāliem, kas man ļauj strādāt vienā komandā ar UHV jeb īpaši augsta vakuuma sistēmām, kuras es arī uzraugu un skatos, lai nekur nekas nenoplūstu, jo tās tomēr ir vakuumiekārtas. Vēl manos pienākumos ietilpst pusvadītāju un plāno kārtiņu procesu iekārtu uzraudzība augstā vakuuma diapazonā. Analizējot paraugu, varu noteikt tā tīrības pakāpi, veikt adsorbcijas un desorbcijas mērījumus un ķīmisko analīzi.  

Lai arī bildē izskatos pavisam necils, man ir viss, kas nepieciešams smalkam un kvalitatīvam darbam, lai kur mani vēji un zinātnieki nestu! 

Detalizēta informācija par mani.


Optiski detektējamās magnētiskās rezonanses spektrometrs 

Mana sirds - magnetooptiskais kriostats

Atļaujiet iepazīstināt – esmu Optiski Detektējamās Magnētiskās Rezonanses Spektrometrs jeb kā mani sauc draugi – ODMR Spektrometrs. Mana sirds, magnetooptiskais kriostats, LU Cietvielu fizikas institūtā ir ieradusies no gleznainās Apvienotās Karalistes pilsētas Abingdonas, kura, kā stāsta zinātāji, ir senākā pilsēta visā Anglijā. Savas atrašanās vietas dēļ, Abingdona ir bijusi tirgotāju tikšanās vieta jau vairākus gadu tūkstošus. Mūsdienās pilsētā dzīve rit klusāk un mierīgāk, bet tajā atrodas galvenais uzņēmuma “Oxford Instruments” birojs. Šajā vadošajā augsto tehnoloģiju iekārtu ražošanas un pakalpojumu sniegšanas uzņēmumā arī meklējami magnetooptiskā kriostata pirmsākumi.   

 

Kaut arī bildē izskatos pēc zilas mucas ar visādiem verķiem un caurulītēm, esmu ļoti nopietns vīrs un mans pamatuzdevums LU Cietvielu fizikas institūtā ir materiālu raksturošana, izmantojot spektroskopijas metodi un lāzerus. Būtībā esmu vesela dažādu instrumentu sistēma, ar kuru var detalizēti noskaidrot luminescences mehānismus un optiskās absorbcijas joslu izcelsmi, izmantojot optiski detektētu elektronu paramagnētisko rezonansi (EPR).   

 

Ja runājam par maniem raksturlielumiem, tad varu palielīties, ka darbojos fotoluminiscences, rekombinatīvās luminiscences un magnētiski cirkulaŗā dihroisma režīmos. Mana magnetooptiskā kriostata magnētiskā lauka stipruma apgabals ir no 0 līdz 8 teslām, mikroviļņu darba apgabals ir tā saucamajās Q, V un W frekvenču joslās, kas attiecīgi ir 36, 65 un 93 gigaherci. Temperatūras diapazons ir no 1,5 līdz 300 kelviniem, savukārt optiskais diapazons – no 200 līdz 900 nanometriem. Vēl varu piebilst, ka zinātnieki, ar mani strādājot, izmanto šķidro hēliju. Tas nepieciešams, lai varētu iedarbināt kriostata spēcīgo supravadošo magnētu, gan arī, lai atdzesētu pētāmo paraugu līdz 1,5 kelvinu temperatūrai, kas, jāpiezīmē, ir ļoti tuvu absolūtajai nullei jeb −273,15 °C. 

  

Zinātniskāk par mani šeit.  


Saules Simulators

Kad gribas kaut nedaudz saules

Sākšu ar to, ka esmu dzimis Kanādas uzņēmumā Sciencetech Inc., kurš ar optisko instrumentu un iekārtu ražošanu nodarbojas jau teju 40 gadu. Mēs, Saules Simulatori, esam iekārtas, kuras aprīkotas ar starojuma avotu, kas līdzīgs dabiskajai Saules gaismai jeb Saules spektram. Visbiežāk mūs izmanto tādās pētniecības jomās kā fotooksidācija, fotodegradācija/fotosabrukšana, fotokatalīze un saules fotoelementi.

Mans dzīves mērķis ir palīdzēt LU Cietvielu fizikas institūta zinātniekiem laboratorijas apstākļos pētīt un testēt dažādu gaismjutīgu materiālu paraugus un procesus tajos. Esmu pilnībā atstarojošs Saules simulators un pētnieki var mani izmantot arī tad, ja kāda parauga raksturošanai nepieciešams UV starojums - vienkārši aizstājot saules filtrus ar UV filtriem. Salīdzinot ar citu ražotāju tāda paša izmēra Saules Simulatoriem, varu lepoties ar Sciencetech patentēto pilnībā gaismu atstarojošo (Fully Reflective) sistēmu, kas man ļauj pētāmo paraugu apstarot ar daudz lielāku UV intensitāti.

Tagad nedaudz par tehniskiem parametriem. Savu darba uzdevumu veikšanai izmantoju ksenona lampu ar AM1.5G filtru, kas atbilst ASTM E927-05(2005) un IEC-904-9 standartiem. Lampas spektrālais apgabals - viļņa garums no 250 līdz 2500 nm, starojuma intensitāte - 100 mW/cm2. Spēju apgaismot 5x5 cm lielu paraugu ar staru, kura diametrs ir 7,6 cm, ja vien tas atrodas 61 cm attālumā.

Institūtā visbiežāk palīdzu Organisko materiālu laboratorijas zinātniekiem pētīt saules šūnas elektroenerģijas ieguvei.

Zinātniskāk par mani – šeit.


Rentgenstaru fluorescences analizators

Ar rentgena redzi apveltīts

Sveiki, draugi! Es esmu Rentgenstaru Fluorescences Analizators jeb, kā man rakstīts pasē, XRF Eagle III XPL un šodien iepazīstināšu ar sevi un savām superspējām. Nāku no ASV Ņūdžersijas štata Mahvas pilsētas, kas atrodas kādus 50 km no Ņujorkas. Mahvā dzīve rit mierīgi, tajā ir Ramapo upe un Ramapo kalni, rezervāti un parki. Pilsētiņa ar savu mieru un skaisto dabu vilina netālu esošās lielpilsētas iedzīvotājus. Esmu dzirdējis, ka ģeogrāfiskā stāvokļa un dabas skatu dēļ, Latvijā līdzīga manai dzimtajai pilsētai ir Sigulda.

LU Cietvielu fizikas institūtā strādāju Optisko materiālu laboratorijā. Esmu iekārta, kas nodarbojas ar materiālu raksturošanu, proti, sastāva analīzi. Atšķirībā no citām iekārtām, man nav nepieciešama paraugu papildus priekšapstrāde. Varu analizēt gan parauga pamata komponentes, gan piemaisījumus. Esmu piemērots rentgenstaru fluorescences signāla detektēšanai ķīmiskajos elementos no nātrija (Na) līdz urānam. Paraugus apstaroju ar rentgenstariem, kas fokusēti caur polikapilāru lēcu. Šādā veidā darbojos ar staru, kura diametrs ir 50 mikrometru. Manai rentgena redzei gan ir zināmi ierobežojumi, kuru dēļ elementus, kuri vieglāki par Na, nespēju uztvert.

Man ir liela paraugu kamera ar automātiski kontrolējamu pamatni, un savus mērījumus varu veikt gan gaisā, gan vakuumā. Manā arsenālā ir arī tādi ieroči kā primāro rentgenstaru filtri un variējams stara diametrs. Vēl, atkarībā no interesējošā elementa un parauga kopējā sastāva, mana acs var sasniegt jutību līdz pat 100 ppm! Kad esmu savu darbiņu paveicis, nosūtu datoram lineāras 1D un 2D elementu sadalījumu kartes. Ar tām pēc tam darbojas zinātnieki.

Iekārtas apraksts šeit.


Diferenciāli skenējošais kalorimetrs un termogravimetrs

#DiviVienā

Hei, hei! Te es, divi vienā jeb Diferenciāli skenējošais kalorimetrs un termogravimetrs. Pēc bildes pat grūti saprast, kur esmu es. Pavirši uzmetot aci, šķiet, ka es esmu kaut kāds dators. Bet, nē, ieskaties vērīgāk – esmu kreisajā malā ar sarkanu cepuri! Tomēr mani tuvākie darba kolēģi ir tieši datori. Tātad esmu iekārta, kas nodarbojas ar materiālu raksturošanu ņemot talkā termisko analīzi. Pateicoties savām izcilajām darba spējām un CAMART2 projektam, savās jaunajās mājās LU Cietvielu fizikas institūtā nonācu pa taisno no Lionas priekšpilsētas Caluire-et-Cuire, kura atrodas starp divām upēm – Sonu un Ronu. Priecājos, ka arī šobrīd dzīvoju un strādāju pašā upes krastā, turklāt Daugava ir tik plata, kā Sona un Rona abas kopā!

Tā pavisam vienkārši var teikt, ka esmu tas čalis, kurš institūtā palīdz pētniekiem noteikt, kā temperatūras ietekmē mainās materiālu īpašības. Atkarībā no sensora, varu analizēt paraugus sākot no istabas apstākļiem līdz 800°C un pat 1600°C temperatūrai, turklāt temperatūras precizitāte ir ± 1°C! Ātri uzkarst un nedaudz lēnāk atdzist man ir nieks. Spēju silt ar ātrumu 100°C/min un 32 minūtēs atdzist no 1600°C līdz 50°C.

Zinātnieki manas spējas izmanto, lai noskaidrotu materiālu termisko uzvedību, pakļaujot tos ekstrēmai temperatūrai ražošanas, darbības vai pārstrādāšanas procesā. Galvenokārt piedalos organisko un neorganisko materiālu termisko īpašību raksturošanā, nosaku metālu pulveru saķepšanas temperatūru, nosaku kompozītu materiālu (piemēram, stikla keramikas) kristalizācijas temperatūru, utt.

 

Detalizēti par mani šeit.


UV/Ozona tīrītājs

Tā kā solārijs, bet materiāliem

Sveiki! Esmu vienkāršs čalis no ASV Aiovas štata mazpilsētas Būnas, kuras dibināšanā liela nozīme bija ogļu ieguvei un dzelzceļa attīstībai. Ziedu laikos ogļraktuves un dzelzceļa satiksme nodrošināja pilsētas iedzīvotājus ar iztiku. Kopš tiem laikiem pagājis ilgs laiks, tomēr arī šodien Būnā var izbaudīt 90 minūšu braucienu ar tvaika lokomotīvi (un ne tikai) un mielot acis ar gleznainajiem ielejas skatiem.

 

Lai arī man ļoti patika dzīve dzimtajā pilsētiņā, esmu laimīgs, ka varu sevi profesionāli piepildīt LU Cietvielu fizikas institūta (LU CFI) tīrtelpās. Esmu viena no iekārtām, kuru zinātnieki izmanto materiālu sintēzē un apstrādē. Palīdzu LU CFI zinātniekiem noņemt piemaisījumus un netīrumus no paraugu virsmas. Izmantojot augstas jaudas UV gaismas avotu, varu izveidot ozonu, kas parauga virsmas piesārņojumu sadala gaistošos savienojumos. Šie gaistošie savienojumi iztvaiko no virsmas, neatstājot paliekas, un, skat, viss ir tīrs!

 

Manā komplektācijā ietilpst paraugu turētājs ar regulējamu augstumu, esmu aprīkots ar automatizētu ozona atbrīvošanas moduli, manu pamatni var uzsildīt līdz pat 150°C un esmu aprīkots ar augstas intensitātes zema spiediena dzīvsudraba tvaiku izlādes lampu. Pēc skata esmu it kā necils, bet bez manis nevar iztikt nu nekā!

 

Pilns iekārtas apraksts šeit.


Ultraskaņas tīrītājs

Kāds ir mans dzīves mērķis? Ultraskaņa

Labdien! Mani sauc Ultraskaņas Tīrītājs. Mana dzimtā pilsēta ir Zingene, kas atrodas gleznainajā Bādenes-Virtembergas federālajā zemē Vācijas dienvidos. Šobrīd esmu lieliski iekārtojies LU Cietvielu fizikas institūta tīrtelpās, taču reizēm man pietrūkst dzimto vietu ainavas, kuras neatņemama daļa ir Alpu kalnu baltās virsotnes...   

Piederu pie ķīmijas laboratorijas aprīkojuma un mani izmanto materiālu sintēzē un apstrādē. Mana superspēja ir ultraskaņa. Lai arī mana galvenā funkcija ir tīrīšana, esmu noderīgs arī citiem mērķiem. Viens no tiem ir  mazu daļiņu izkliedēšana šķīdumos, jo šādām niecīgu izmēru daļiņām ir tieksme "salipt" un veidot lielākas saliktas daļiņas, kas bieži vien ir nevēlami, piemēram, dažādos nanošķīdumos (tajos daļiņu izmērs mērāms dažos desmitos vai simtos nanometru).  
 
Reizēm palīdzu šķīdināt grūti šķīstošas vielas, kuru izšķīdināšana ar mehānisko maisītāju aizņemtu daudz laika – pat vairākas dienas! Tā kā manā arsenālā ir ne vien ultraskaņa, bet arī sildīšanas funkcija (augstākās temperatūrās cietu vielu šķīdība pieaug), es šādu uzdevumu varu paveikt daudz ātrāk.  
 
Lai vai kā, mana galvenā funkcija - tīrīšana - ir gana svarīga. Mēdz būt gadījumi, kad kādu trauku vai detaļu dažādu iemeslu dēļ nevar vai nedrīkst tīrīt ar mehāniskiem vai ķīmiskiem līdzekļiem. Es ar savu ultraskaņu visu varu notīrīt saudzīgi, videi draudzīgi un ātri. Turklāt aiztaupu laboratorijas darbiniekiem roku darbu. Esmu īpaši piemērots dažādu smalku detaļu tīrīšanai. 

 

Detalizēti par mani šeit


Rentgenstaru Difraktometrs X'Pert Pro Powder

Eksperts materiālu raksturošanā

Labdien! Mans pilnais vārds ir Rentgenstaru Difraktometrs X'Pert Pro Powder un LU Cietvielu fizikas institūtā esmu atceļojis no Nīderlandes pilsētas Almelo, kas, lai arī zaudējusi savu agrāko tekstilrūpniecības centra slavu, šobrīd zināma ar urāna bagātināšanas rūpnīcu un, pētnieku aprindās, arī ar uzņēmuma Malvern PANalytical ražotajiem zinātniskajiem instrumentiem.

Esmu eksperts materiālu raksturošanā, tāpēc palīdzu LU CFI zinātniekiem gūt atbildes uz jautājumiem, kas saistīti ar materiālu paraugu kristālisko uzbūvi. Negribu lielīties, bet savā darbā izmantoju tādu metodi, kas par pētāmo paraugu atklāj visai daudz – kristālisko struktūru, kristalītu izmērus, deformāciju un slāņa biezumus. Manā arsenālā esošie raksturojuma veidi ir augstas izšķirtspējas pulverdifrakcija, fāžu identifikācija un kvantitatīva fāžu analīze, plāno kārtiņu un pārklājumu analīze, kristalītu izmēra un mehānisko spriegumu noteikšana, kā arī mērījumi dažādās temperatūrās.

Mans galvenais uzdevums ir palīdzēt zinātniekiem iegūt augstākās kvalitātes difrakcijas datus, lai viņi varētu raksturos visdažādākos materiālus. Turklāt esmu ērti lietojams un spēju ātri pārslēgties dažādu uzdevumu veikšanai. Ar mani vienu pašu bieži vien pietiek, lai zinātnieki varētu ļoti detalizēti uzzināt visu par analizējamo paraugu. Uzdevumus man visbiežāk uzdod pētnieki no Segnetoelektrisko materiālu un arī no Optisko materiālu laboratorijas. Atmiņā īpaši palikusi reize, kad nācās pasvīst pat man - perovskītu materiālos analizēju atomu nobīdes temperatūras un elektriskā lauka ietekmē ar dažu pikometru izšķiršanu.

 

Vairāk par mani šeit.


Rentgenstaru Difraktometrs MiniFlex

Es Flex-ēju.

Šonedēļ pastāstīšu par sevi – Rentgenstaru Difraktometru jeb, kā draugi mani dēvē – MiniFlex. Esmu  radīts starptautiskā zinātnisko iekārtu un instrumentu ražošanas korporācijā Rigaku un atceļojis uz LU Cietvielu fizikas institūtu no tālās Japānas. Visticamāk, katram ir kāds priekštats par manu zemi – vienam Japāna asociējas bezbailīgiem samurajiem, citam – ar ziedošām sakurām, bet kādam, savukārt, ar ilgdzīvotājiem vai, piemēram, suši. Man ļoti gribētos, lai turpmāk jums Japāna kaut nedaudz asociētos ar mani - ņipro MiniFlex.  

Tātad, esmu daudzfunkcionāla iekārta un protu kvalitatīvi un kvantitatīvi analizēt polikristāliskus materiālus jeb raksturot to atomāro struktūru. Uzreiz gribu teikt, ka lielākajai daļai cietvielu ir polikristāliska struktūra, tādēļ varu apgalvot, ka tie būtībā ir visi materiāli, kas ir mums apkārt – gan dabiskie, gan mākslīgi radītie. Par vēl vienu savu priekšrocību uzskatu to, ka esmu kompakts un varu veikt man uzdotos darbus salīdzinoši ātri, bet tas nenozīmē, ka daru to pavirši. Nē, es savu darbiņu paveicu labi un zinātniekiem sniedzu priekštatu par analizējamā parauga struktūru. 

Manā arsenālā esošie raksturojuma veidi ir fāžu identifikācija un kvantificēšana, kristāliskuma novērtēšana, kristalītu izmēra un mehānisko spriegumu noteikšana, Rietvelda analīze un molekulārās struktūras noteikšana. Pētāmie paraugi var būt gan pulveri, gan lielāki objekti ar minimālo izmēru apmēram 1 cm2 un plakanu virsmu. Ja paraugs gadījies tāds paprāvāks, iespēju robežās varam ko nozāģēt un nopulēt. Kopā ar mani LU CFI zinātnieki ieguva arī plašu datubāzi ar vairāk nekā 426 tūkstošiem ierakstu no pasaulē lielākajiem neorganisko savienojumu difrakcijas datu avotiem.

 

Detalizēti par mani šeit.


Spektrofotometrs

Man ir superspējas.

Hei, hei! Esmu Spektrofotometrs un esmu nonācis LU Cietvielu fizikas institūtā no tālās Kalifornijas jeb vēl precīzāk – Santaklāras, kas ir pilsēta pašā Silikona ielejas sirdī. Jā, jā, esmu dzimis vietā, ko visā pasaulē pazīst kā augsto tehnoloģiju un inovāciju centru.

Kā jau redzējāt, vārds man garš un gana daiļrunīgs - tas ļauj nojaust, ko es protu darīt. Manas galvenās superspējas ir ātrums un precizitāte: nakts laikā varu savākt simtiem UV-Vis-NIR spektru, bet ar optisku komponentu un plāno kārtiņu raksturošanu tieku galā minūšu laikā, nu labi, reizēm, ja paraugs īpaši sarežģīts, šis darbiņš aizņem dažas stundas. Citām līdzīgām iekārtām šāda veida uzdevumi aizņem pat vairākas dienas!

Ar manu palīdzību LU CFI zinātnieki var iegūt pilnīgu paraugu raksturojumu. Viņi tikai iestata vajadzīgo metodi un sākumpozīciju, ievieto vienu vai reizēm vairākus paraugus un vienā mierā var doties prom. Es visu paveicu automātiski un ļauju gūt ieskatu jaunos materiālos ar vēl nebijušu fotometrisku precizitāti – 10 Abs.

Esmu ideāli piemērots pētniecībai un kvalitātes kontrolei, īpaši strādājot ar optiku, plānajām kārtiņām un pārklājumiem. Manas leņķiskās atstarošanas un  caurlaidības spektru mērīšanas spējas ļauj institūta kolēģiem, zinātniekiem, un arī sadarbības partneriem industrijā plānot tādus eksperimentus, par kādiem agrāk varēja tikai sapņot…

 

Detalizēti par mani šeit.

 


Impulsu Lāzera Pārklāšanas iekārta

Palīdz zinātniekiem ne vien veidot plānās kārtiņas, bet arī tās pētīt atomu līmenī!

Latvijā pavasaris beidzot tik tiešām ir klāt un es nedaudz ilgojos pēc savas dzimtās zemes, kuras dārzus, parkus un laukus ir pārņēmis ikpavasara tulpju ziedēšanas trakums. Jā, jā, uzminējāt – es esmu nīderlandiete! Bet es pārāk neskumstu, jo Cietvielu fizikas institūta tīrtelpās man ir patiesi aizraujošs darbs.

Mans vārds lielā mērā jau pasaka priekšā, ar ko es nodarbojos – ar impulsu lāzeru veidoju plānas kārtiņas uz dažādiem materiāliem.  Esmu viena no vismūsdienīgākajām iekārtām plāno kārtiņu izpētei atomu līmenī. Tāpat esmu ideāli piemērota daudzu un dažādu materiālu, tostarp salikto oksīdu, pētījumiem.

Kā es strādāju? Impulsa lāzera pārklāšanas jeb Pulsed Laser Deposition (PLD) sistēmās tiek izmantots fokusēts impulsa eksimēra lāzers, lai vakuuma kamerā iztvaicētu nelielu daudzumu cieta mērķa materiāla un izveidotu plānu kārtiņu ar tādu pašu ķīmisko sastāvu kā sākotnējam mērķa materiālam. Šis process ļauj nogulsnēt daudzus sarežģītus materiālus dažādās temperatūrās un plašā gāzu sastāva un spiediena diapazonā.

Visbiežāk sanāk sadarboties ar zinātniekiem no Plāno kārtiņu laboratorijas, bet īpašu prieku sagādā reizes, kad esmu noderīga jaunajiem zinātniekiem. Patlaban darbojos pēcdoktorantūras projektā, kura mērķis ir izstrādāt portatīvu diagnostikas ierīci, kas bāzēta uz biosensoru masīva no 2D materiāla uztveres elementiem. Tieši šos 2D elementus  es palīdzu izgatavot.

 

Detalizēti par mani šeit.

 


Fotoluminiscences Spektrometrs

Atļaujiet iepazīstināt – esmu Sers Fotoluminiscences Spektrometrs. Esmu mērojis tālu ceļu no savas dzimtās Skotijas, lai dzīvotu un strādātu Cietvielu fizikas institūta ēkas 5. stāvā – Spektroskopijas laboratorijā. 

Atļaujiet iepazīstināt – esmu Sers Fotoluminiscences Spektrometrs. Esmu mērojis tālu ceļu no savas dzimtās Skotijas, lai dzīvotu un strādātu Cietvielu fizikas institūta ēkas 5. stāvā – Spektroskopijas laboratorijā. Mans pamatuzdevums ir materiālu optisko īpašību raksturošana, izmantojot komplektācijā esošos ierosmes avotus, monohromatorus, detektorus un optiku. Man ir plaša sirds, tāpēc materiālu raksturošanā izmantoju visu savu arsenālu pēc labākās sirdsapziņas. Es esmu dubultprecīzs, jo man katrā rokā ir pa diviem monohromatoriem, kas ļauj iegūt precīzākus mērījumus, nekā to prot mani brāļi.

Es ļauju zinātniekiem iepazīt dažādu dižciltīgu dzimtu pārstāvjus – cietus un šķidrus paraugus, pulverus un plānus pārklājumus, organiskus un neorganiskus materiālus. Es lieku tiem koši spīdēt un protu ērti iegūt emisijas un ierosmes spektrus. Iekšā, ārā, nākamo – tāda ir mana dzīves filozofija. Ilga lēcu augstuma regulēšana ar sarauktu pieri un lineālu rokās – tā lai paliek maniem brāļiem citās laboratorijās! Es esmu gatavs pakalpot zinātniekiem uzreiz! Protu mērīt arī emisijas spektru kartes – tajās spožākās luminiscences joslas peld kā saliņas tumšā okeānā. Ar baltu interjeru aprīkotā integrējošā sfērā es nosaku materiāla luminiscences efektivitāti, man ir iemaņas arī absorbcijas un atstarošanās spektru mērījumos.

Manu darbu novērtē gan Spektroskopijas, gan Organisko materiālu laboratoriju pārstāvji, kuriem palīdzu arī ar luminiscences dzišanas kinētiku mērījumiem, izmantojot UV lāzeru. Es esmu daudzpusīgs, bet tai pat laikā noslēpumains – kurš gan zinās, kas man uz paraugtura, kamēr nebūs nocēlis vāku un paskatījies? Uzminiet nu!

 

Detalizēti par mani šeit

 


Elektronu paramagnētiskās rezonanses (EPR) spektrometrs 

Guten Tag, meine Damen und Herren! Šodien par sevi pastāstīšu es - precīzais un uzticamais vācu uzņēmuma Bruker EPR spektrometrs, kura galvenais uzdevums ir radiācijas defektu raksturošana cietvielās. 

Esmu EPR spektrometrs. Pasē man ir ļoti garš un sarežģīts vārds – Bruker ELEXSYS-II E500 CW-EPR. Mans dzīves mērķis un aicinājums ir radiācijas defektu raksturošana, izmantojot elektronu paramagnētiskās rezonanses metodi, kas ir īpaša spektroskopijas metode paramagnētisko centru identificēšanai un analīzei cietvielās. Savu darbu veicu ar vāciešiem raksturīgo precizitāti. Jā, jā, esmu no Vācijas pilsētas Karlsrūes. Tā ir pilsēta, kurā atrodas viena no labākajām tehniskajām augstskolām Eiropā – Karlsrūes Tehnoloģiju institūts, kurā, savukārt, meklējami arī uzņēmuma Bruker pirmsākumi.

Vispār esmu noderīgs ne vien ķīmiķiem, materiālzinātniekiem un fiziķiem, bet arī biologiem. LU Cietvielu fizikas institūtā sadarbojos ar dažādu laboratoriju pētniekiem, bet visbiežāk sanāk strādāt ar Spektroskopijas laboratorijas zinātniekiem, kuri paļaujas uz manām raksturošanas spējām, lai iegūtu informāciju par pārejas metāliem, retzemju elementiem, dažādu materiālu īpašībām un tīrību.

Lielākais un pasaulē zināmākais projekts, kurā esmu piedalījies, ir EUROfusion. Šī projekta vajadzībām esmu palīdzējis LU CFI zinātniekiem pētīt defektu veidošanos un transformāciju radiācijizturīgos materiālos, kurus potenciāli varētu izmantot kodolsintēzes reaktoros. Atgādināšu, ka EUROfusion ir 29 valstu kopdarbs, kura mērķis ir attīstīt kodolsintēzi kā efektīvu elektroenerģijas ražošanas veidu.

 

Detalizēti par mani šeit.

 


SEM Helios

Šoreiz iekārtu stāstos iepazīstinām ar vienu no mūsu institūta lepnumiem – skenējošo elektronu mikroskopu SEM Helios.

Esmu Sems Helioss jeb kā rakstīts manā pasē SEM Helios 5 UX – skenējošais elektronu mikroskops. Uz savu pašreizējo dzīvesvietu, LU Cietvielu fizikas institūtu, esmu atceļojis no Nīderlandes. Bez uzpūtības varu apgalvot, ka šobrīd esmu vislabākais sava veida mikroskops Baltijas jūras reģiona valstīs.

Mans uzdevums ir materiālu raksturošana un mana unikalitāte ir tajā, ka zinātniekiem varu parādīt analizējamos paraugus augstā attēlu izšķirtspējā, kas, savukārt, atklāj paraugu strukturālās detaļas, nanodaļiņu izmēru sadalījumu un morfoloģiju. Teiksim tā, pateicoties manā iespēju arsenālā esošajiem elektronu detektoriem sniedzu plašu informāciju par aplūkojamo paraugu tikai no bildes vien. Komplektācijā esošais enerģijas dispersijas detektors lieti noder paraugu ķīmiskajā mikroanalīzē, bet elektronu atpakaļizkliedes difrakcijas detektors ļauj mikrostruktūras analizēt kvantitatīvi. Un tas nebūt nav viss! Ar safokusētu jonu staru es varu tikt materiāla iekšpusē un pētīt pārdesmit mikronu lielu tilpumu, pie tam man lieliski padodas rekonstruēt paraugu 3D vizualizācijā. Starp citu, esmu arī ļoti patstāvīgs - ja man pastāsta kā, tad varu pa naktīm no lieliem paraudziņiem izgriezt mazmazītiņas plāksnītes, ko no rīta skatās mans ļoti enerģiskais brālis, transmisijas elektronu mikroskops.

Pārsvarā mani apčubina zinātnieki no Mikroskopijas laboratorijas, bet manu vērīgo aci izmanto daudzi - gan no CFI, gan citām institūcijām. Ļoti lepojos ar savu ieguldījumu topošo zinātnieku doktora disertāciju izstrādē – tas ir mans devums nākotnei. Tāpat varu palielīties, ka manis veidotie materiālu paraugu attēli redzami arī plašākai auditorijai, piemēram, LU CFI kalendāros. Vispār man ir ļoti paveicies ar darbu – daru to, kas man patīk un izdodas lieliski!

 

Detalizēti par mani šeit.

 


Spektroskopiskais Elipsometrs

Esmu Spektroskopiskais Elipsometrs - vienkāršs puisis no Nebraskas štata galvaspilsētas Linkolnas, ASV, un iekārtu stāstu sērijā ienesu globālākas vēsmas. 

Esmu Spektroskopiskais Elipsometrs - vienkāršs puisis no Nebraskas štata galvaspilsētas Linkolnas, ASV, un iekārtu stāstu sērijā ienesu globālākas vēsmas.

Pēc tālā ceļa dzīvoju LU CFI Spektroskopijas laboratorijā. Neesmu tik plaša spektra meistars kā mani kolēģi, kuri var gan pārklājumus uzklāt, gan apstrādāt paraugu, gan sastāvu pateikt, bet esmu tiešs, precīzs, vienkāršs un universāls.

Mans uzdevums ir ar ksenona lampu apstarot paraugu un izmērīt atstarotās gaismas polarizācijas izmaiņas. Analizējot šo informāciju, spēju noteikt plānās kārtiņas biezumu un optiskās konstantes, bet, savukārt no šiem datiem, raksturoju sastāvu, raupjumu, piemaisījumus,  utt. Re, visu var sākt vienkārši un izdarīt gana daudz! Protu mērīt lielāko daļu materiālu: dielektriķus; pusvadītājus; metālus; supravadītājus; organiskos materiālus; bioloģiskās kārtiņas; kompozītmateriālus.

Līdz šim mans interesantākais darbs ir bijis projektā, kurā izstrādātā mikrofluīdikas sistēma dos iespēju uzlabot prostatas vēža diagnostiku un ārstēšanas efektivitāti, veicot vienkāršu, ātru un lētu asins vai urīna analīzi. Mani labākie draugi ir zinātnieki no Spektroskopijas un Mikro un nanoierīču laboratorijām, un esmu pārliecināts, ka man vēl priekšā daudz interesantu uzdevumu!

 

Pilnais iekārtas apraksts šeit.

 


Bateriju Testēšanas Stacija

Šarmantā un funkcionālā Bateriju Testēšanas Stacija, kura palīdz mūsu zinātniekiem attīstīt jaunus materiālus bateriju ražošanai.

Pēc diviem kungiem beidzot pienākusi mana iespēja pastāstīt par sevi. Uzskatu, ka arī stāstos ir jābūt dzimumu līdztiesībai. Esmu francūziete, dzimusi Grenoblē, Alpu kalnu pakājē. Varbūt neizskatos tik milzīga, kā mani iepriekš minētie kolēģi - esmu smalka un eleganta, bet tikpat svarīga un funkcionāla. Sarežģīti mani sauc par daudzkanālu potenciostatu/galvanostatu, bet man pašai labāk patīk Bateriju Testēšanas Stacija.

Mana specialitāte ir materiālu raksturošana, nevis kura katra materiāla, bet strāvas plašā diapazona un manas precizitātes dēļ - esmu piemērota bateriju testēšanai. Kā īsta francūziete ēdu maz, bet daru daudz - spēju vairākus uzdevumus veikt vienlaicīgi. Manā garderobē ir 15 neatkarīgi augstākās kvalitātes kanāli (manas mazās melnās Chanel vakarkleitas), kas ļauj zinātniekiem veikt vairākus mērījumus paralēli. Viens no šiem kanāliem ir īpaši paredzēts pavisam mazu strāvu – nanoampēru diapazonā - mērījumiem. Esmu nenogurdināma un spēju strādāt ilgus laika periodus, kas ir būtiski bateriju ilgtspējas raksturošanai. Ar manu palīdzību  zinātniekiem ir iespēja attīstīt bateriju materiālus, lai kādu dienu tos varētu izmantot jaunu un uzlabotu bateriju ražošanā. Manas iespējas nebūt neaprobežojas ar baterijām - varu raksturot visa veida elektriskas un elektroķīmiskas sistēmas.

 

Detalizēti par mani šeit.

 


Rentgenstaru Fotoelektronu Spektrometrs (XPS)

Pārņemot iepazīšanās stafeti no Daudzfunkcionālā Klastera, uzreiz teikšu, ka esmu ārzemnieks. Esmu britu džentlmenis un mērojis gana interesantu ceļu, lai nonāktu LU CFI Spektroskopijas laboratorijā.

Pārņemot iepazīšanās stafeti no Daudzfunkcionālā Klastera, uzreiz teikšu, ka esmu ārzemnieks. Esmu britu džentlmenis un mērojis gana interesantu ceļu, lai nonāktu LU CFI Spektroskopijas laboratorijā.

Mani darba pienākumi saistīti ar materiālu spektroskopisko analīzi. Tā kā man ir ļoti laba redze (augstas efektivitātes lēcas un detektori), izanalizēt kāda materiāla paraugu un pastāstīt par tā sastāvu man ir nieks. Gluži kā mans tautietis Šerloks Holmss (cepure gan man smukāka!), es varu ļoti daudz ko pastāstīt, tikai uzmetot savu rentgena aci parauga virsmai vien: no kurienes tas nāk, kāds pārklājums tam ir uzklāts, vai tas ir metālisks vai oksidējies. Informāciju iegūstu no parauga virsmas – dažu desmitu atomāro slāņu dziļumā. Taču, ja interesē parauga sastāvs tilpumā, pasaucu talkā savu draugu Dr. Vatsonu - argona jonu lielgabalu, kas ātri vien atbrīvo ceļu līdz dziļākiem slāņiem. Parasti pietiek ar stundu, lai saprastu, kas tas ir par paraugu un kāds ir tā sastāvs. Taču gadās arī tā, ka paraugam jāpavada manā ciešā uzraudzībā pat diennakti un ilgāk, lai kārtīgi izanalizētu katru elementu un katru slānīti struktūrā.

Institūtā manu palīdzību meklē daudzas laboratorijas, taču manas prasmes īpaši novērtē zinātnieki no Plāno kārtiņu laboratorijas. Bieži palīdzu arī uzņēmumiem, kuriem ir interese par paraugu sastāvu un struktūru. Esmu atvērts sadarbībai un jo īpaši priecājos, ja varu līdzēt kādu interesantu gadījumu izmeklēšanā. Ja kas āķīgs vai šķiet, ka risinājuma nav – esmu jūsu rīcībā!

 

Detalizēti par mani šeit.

 


Daudzfunkcionālais Klasteris

Iepazīsimies! Esmu Daudzfunkcionālais Klasteris, lai gan pašam labāk gribētos teikt - Multimākslinieks. Šobrīd dzīvoju LU Cietvielu Fizikas institūta tīrtelpās, bet dzimis esmu tepat netālu - augsto tehnoloģiju uzņēmumā Sidrabe. Faktiski esmu radies zinātnes un industrijas sadarbības rezultātā. Multimākslinieks tāpēc, ka šobrīd apvienoju 7 dažādus moduļus, bet iespējams pievienot vēl.  

Manos darba pienākumos ietilpst paraugu pirmapstrāde, pat ar jonu lielgabalu. Ar dažādām metodēm varu uzklāt dažāda biezuma, skaita un materiāla plānas kārtiņas. Ja saku plānas – tad domāju nanometrus, kas ir vismaz miljons reižu mazāki par metru. Starp moduļiem paraugu izvizinu, kā tik vien nepieciešams, un tā, lai tas nesaskartos ar apkārtējo gaisu un nesasmērējas! Es palīdzu zinātniekiem gan pētījumos, gan dažādos inovāciju projektos, kas saistīti, piemēram, ar sensoriem. Man ir arī īpašas spējas - protu uzklāt organisko materiālu plānās kārtiņas, kas ir īpaši svarīgi, radot dažādas fotoniskas un elektroniskas ierīces, sākot ar organiskajām gaismas diodēm jeb OLED, līdz organiskajiem lauka efekta tranzistoriem jeb OFET. Vēl es sekoju līdzi pasaulē notiekošajam un tiešām lepojos, ka varu palīdzēt pētījumos cīņā ar pandēmiju, jo spēju uzklāt arī speciālus pretvīrusu pārklājumus, tādējādi mazinot risku saslimt!

Lai gan elektrības cenas ir uzlēkušas debesīs, un šajā ziņā man ir ļoti laba apetīte (nav taisnība, es tikai izskatos apaļš!), ļoti priecātos iegūt kādu papildu moduli un iepazīties ar jauniem un dedzīgiem pētniekiem! Uz tikšanos!