Trešdien, 12. novembrī plkst. 13:00, Ķengaraga ielā 8, 2. stāva zālē BSc Edgars Butanovs stāstīs par tēmu "Dažādas HOPG gravēšanas metodes grafēna uznešanai uz silīcija pamatnes"
Grafēns, kovalenti saistītu oglekļa atomu slānis, mūsdienās ir kļuvis par perspektīvu materiālu pielietojumiem optoelektronikā tā elektrisko, mehānisko un termisko īpašību dēļ. Šobrīd pastāv vairākas grafēna iegūšanas metodes, piemēram, audzēšana uz metāliskas pamatnes ar CVD, mehāniska slāņu atdalīšana no pirolītiska grafīta, audzēšana uz SiC pamatnes, kā arī citas metodes. Mehāniska grafēna kontaktpārnese no orientēta pirolītiska grafīta (HOPG) ir kļuvusi par populāru metodi, lai iegūtu vēlamās formas grafēna slāņus uz parauga, jo tā, salīdzinot ar citām metodēm, ir ātra, vienkārša un lēta.
Lai nodrošinātu vēlamo grafēna formu uz parauga pamatnes, pirms kontakpārneses ar impulsu lāzeru vai nanoindenteru tika gravēta HOPG virsma. Kontaktpārnese tika veikta ar elastīgiem silikona vai PDMS spiedogiem, kuri nodrošina vienmērīgu kontaktu ar pamatni. Iegūto grafēnu slāņu vizualizēšanai tika izmantots optiskais un skenējošais elektronu mikroskops, un atomspēku mikroskops slāņu biezuma mērīšanai.
Seminārā tiks aplūkotas dažādas grafēna iegūšanas metodes, tā īpašības un iespējamie pielietojumi, kā arī sīkāk apskatīts veiktais pētījums par dažādām HOPG gravēšanas metodēm grafēna uznešanai uz silīcija pamatnes.