„Par zinātnisko sadarbību ar Tartu Universitātes Fizikas institūtu”, Trešdien, 8. decembrī plkst. 13.00, Ķengaraga ielā 8, konferenču zālē

1. A.Petruhins, LU doktorants

Nanotribioloģiskie pētījumi

Tartu Universitātes Fizikas institūts ir viens no nozīmīgākajiem pētniecības centriem Igaunijā. Katru gadu institūts rada aptuveni 110-130 publikāciju un aptuveni tikpat daudz konferenču tēzes. Institūtam ir aktīva sadarbība ar vairāk nekā 20 pētnieciskajiem institūtiem visā pasaulē, kā rezultātā institūts ir kā komandējumu mērķis aptuveni 100 zinātniekiem gadā, kā arī vairākiem desmitiem pārstāvju no rūpniecības nozares.
Tartu Universitātes Fizikas institūta un Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta Nanostruktūru pētījumu laboratorijas sadarbība ir nanotriboloģiskos pētījumos. Berzes pētījumi nanomērogā ir salīdzinoši jauns pētījumu virziens un publikāciju skaits teorētiskiem un eksperimentāliem pētījumiem ir neliels.
Tartu Universitātes Fizikas institūtā esošais tehniskais aprīkojums ļauj veikt dažādus nanotriboloģiskus eksperimentus. Semināra ietvaros tiks dots ieskats par dažām Tartu Universitātes Fizikas institūtā pieejamajām iekārtām, to iespējām un eksperimentiem, kas veikti ar tām.

2. Dr. Ņ.Mironova – Ulmane

“Fononu un magnonu ierosinājumi monokristālos un nanoizmēru NiO”

Šajā seminarā mēs sniegsim rezultātus par fononu un magnonu ierosinājumiem monokrīstālos un nanoizmēru niķeļa oksīdā, kas iegūti ar Ramana izkliedi.
Magnētisko  sakārtotību  NiO   var pētīt arī izmantojot tās ietekmi uz Ramana izkliedes spektriem  (vienmagnonu un divmagnonu izkliede).
Ramana izkliedes  polarizacijas pētījumi  veikti niķeļa oksīda monokristāliem. Veikti eksperimenti ar Ramana izkliedes metodi uz NiO nanodaļiņām, kuru rezultāti liecina, ka magnētiskā mijiedarbība ir atkarīga arī no daļiņu izmēriem.

Dalīties