Saules Kauss 2017
Saules Kauss Latvijā notiek jau desmito reizi. Saules Kauss 2017 sacensībām bija reģistrējušās 26 komandas no dažādām skolām, kurām tika izsūtīti saules bateriju un motoriņu komplekti. Uz pasākumu sestdien 3.jūnijā ieradās 24 komandas, katrā 1-3 dalībnieki, kopskaitā 56 skolnieki no Alojas, Jelgavas, Liepājas, Mālpils, Kalētu, Vārkavas, Madonas, Naukšēnu, Raunas, Rīgas skolām un Jūrmalas un Lielvārdes jaunatnes interešu centriem.
Pulksten 10:00 pasākumu atklāj LU CFI direktora vietnieks, akadēmiķis Andris Šternbergs, vadošus norādījumus par pasākuma norisi dod pasākuma galvenie organizatori un tiesneši – LU CFI pētnieki Ainārs Knoks un Pēteris Lesničenoks.
Pasākumā tiek demonstrēti arī reāli nulles emisiju transportlīdzekļi –LU CFI veidotais saules elektriskais trīsratu velosipēds un elektriskais-ūdeņraža tricikls.
Pirmās notiek ātruma sacensības Tautas klasei 9 m garā distancē, kur 1.vietu iegūst Jelgavas 4.vidusskolas komanda “Saules Mehi” ar rezultātu 5.45 sekundes; otrajā vietā Raunas vidusskolas komanda “Jaunie Ģēniji” (pērn bija pirmie šajā pašā disciplīnā), un trešajā vietā Izziņas un Eksperimentu centra (IEC) Lielvārdi komanda “Lielvārdi I”. Nestandarta klasē ātrumā uzvar IEC Lielvārdi komanda “Valters&Valters”, otrā paliek viņu kolēģi “Lielvārdi III”, bet trešajā vietā Jelgavas 4.vidusskolas komanda “Saules Mehi”.
Spēka trasē Tautas klasei uzvaru izcīna Alojas Ausekļa vidusskolas komanda “KM-EB-DB”, kuru saules mašīna varēja pavilkt 60 ml ūdens (viena 60 ml pudelīte) 3 m trasi visātrāk 18.5 s. Otrā vietā ar 27.2 s palika Raunas vidusskolas “Jaunie Ģēniji”, bet trešajā vietā - Jelgavas 4. vidusskolas komanda “Saules Mehi”. Nestandarta klasē, pavelkot 2x60ml smagu kravu, uzvaru izcīna RTU Inženierzinātņu vidusskolas komanda “Ķieģeļotāji”; otrajā vietā, Jelgavas 5.vidusskolas komanda “5saules I”.
Ūdens sacensībās saules laivām 8 m distancē Tautas klasē pirmo vietu iegūst Alojas Ausekļa vidusskolas komanda “KM-EB-DB” ar laiku 17.7 sekundes, otrajā vietā atstājot Jelgavas 5. vidusskolas komandu “5saules1” (21.2 s) un trešajā vietā - Naukšēnu novada vidusskolas komandu “NNV – 9” (29.1 s). Nestandarta klasē saules laivām 1. un 2. izcīna Jūrmalas BJIC komandas “Saules komanda” un “Saules vējš” attiecīgi.
Saules Kauss 2016 absolūtie uzvarētāji tika noteikti, ņemot vērā vairākus kritērijus – mājas darbus (modeļu skices un video par modeļa gatavošanu), veikumu sacensībās, kā arī zināšanu pārbaudi, aizpildot izdalīto anketu ar 10 jautājumiem par zaļās enerģijas tēmu. Pirmo vietu ar 35 punktiem ieguva un Eiropas Mājas (Eiropas Parlamenta Informācijas birojs Latvijā) sponsorētos planšetdatorus saņēma Jelgavas 4.vidusskolas komanda “Saules Mehi” (dabaszinību skolotāja Aina Pitrāne); otro vietu - Raunas vidusskolas komanda “Jaunie Ģēniji” (33 punkti, fizikas skolotāja Brigita Zēmele, kuras gatavotie skolnieki piedalās Saules Kausa sacensībās jau no 2008. gada), un trešo vietu – Alojas Ausekļa vidusskolas komanda “KM-EB-DB” (29 punkti, darbmācības skolotājs Juris Alps).
Lekciju par “Sievietes ceļu zinātnē”, balstoties uz personīgo pieredzi, aizrautīgi lasīja Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes jaunā zinātniece Ilze Dimanta, bet par “Saules Kausa 10 gadiem” stāstīja LU CFI Ūdeņraža enerģētikas materiālu laboratorijas vadītājs Jānis Kleperis.
Vislielākā pateicība pasākuma atbalstītājiem – Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtam (finansiālais atbalsts Tautas klases detaļu komplektiem, pasākuma tehniskajai sagatavošanai un norisei), Latvijas Zinātņu akadēmijai (“Latvieši un Latvija” 4 sējumos), Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā (planšetdatori), AS “Latvenergo”, Rīgas Enerģētikas aģentūrai, SIA “Viessmann”, SIA LMT, IEC “Lielvārdi”, kā arī Latvijas Republikas Ekonomikas ministrijai.
Ekonomikas Ministriju Saules Kauss 2017 apbalvošanā pārstāvēja vecākā referente Ingūna Draudiņa, pasniedzot atzinības rakstus un balvas 3 savām izraudzītajām nominācijām (Perspektīvākais veikums, Iedvesmojošākais lidojums, Attapīgākais risinājums) un LU CFI pētniekam Jānim Kleperim par pašatdevi un 10 gadu ieguldījumu nākotnes inovāciju potenciāla stiprināšanā darbā ar skolu jaunatni atjaunojamo energoresursu jomā.
Paldies dalībniekiem, kuri mācēja savus modeļus izkustināt gan zemes gan ūdens trasēs, un pat gaisā; paldies organizatoriem – LU Cietvielu fizikas komandai ar topošajiem zinātniekiem, doktorantūras studentiem Pēteri Lesničenoku un Aināru Knoku priekšgalā – Artim Volkovam, Ingaram Lukošēvičam, Artūram Grudulam, Vladimiram Ņemcevam, Albertam Kristiņam, Gunai Krieķei, Meldrai Ķemerei, Jūlijai Hodakovskai, kā arī divām piesaistītām Annām – Annai Dorondo un Annai Knokai.
Pasākuma programma
09:00 – 9:50 Reģistrācija, modeļu novērtēšana, izstādīšana
10:00 – 10:30 Atklāšana (uzrunas, norādījumi)
10:30 – 13:00 Sacensības atkarībā no laika apstākļiem
13:00 – 14:00 Dažādu saules un citu alternatīvās enerģijas mehānismu demonstrējumi
14:00 – 15:00 Lekcijas sievietes ceļu zinātnē Ilzes ceļš zinātnē (Ilze Dimanta);
15:00 - 16:00 Apbalvošana
12:00 – 14:00 Pusdienas LU CFI kafejnīcā (slīdošais grafiks)
Tā ietvaros skolēniem, izmantojot piešķirtos izejmateriālus vai/un sev pieejamos materiālus, jāizveido ar Saules enerģiju darbināmi transportlīdzekļu modelīši, sacensībām ātruma, spēka un ūdens disciplīnās. Saules Kauss 2017 noslēguma pasākumā saulainā maija sestdienā 3. jūnijā 5.-12. klašu skolēniem būs iespēja praktiskā veidā demonstrēt savas idejas, zināšanas un prasmes energoefektīvu un atjaunojamu resursu izmantošanā, piedaloties sacensībās ar pašu veidotiem ūdens, zemes, gaisa transportlīdzekļu modelīšiem, kurus darbina tīra Saules enerģija.
Arī 2017. gadā tradicionālajā Tautas klasē sacensībās mazos modeļus veido komandas, kurā katrā ir 2 - 3 cilvēki (no vienas skolas ne vairāk par 3 komandām) no vienādiem motoriem un saules baterijām, kurus organizatori izsniedz/aizsūta katrai komandai, kura būs pieteikusies Tautas klasē. Pavisam tiks izsūtīti 60 komplekti, pēc principa – kurš pirmais piesakās un pirmais ir atsūtījis skici savam iecerētajam Saules enerģijas transportlīdzeklim (lūdzu sekot līdzi informācijai http://www.cfi.lu.lv/saules-kauss/).
Meistaru klasē piesakās komandas (arī katrā 2-3 dalībnieki un ne vairāk kā 3 no vienas skolas), kuras Saules transportlīdzekli būvē no saviem materiāliem, nepārsniedzot sacensību nolikumā noteikto maksimālo saules paneļu izmērus.
Iepriekšējos gados skolēni jau pierādījuši, ka veiksmīgi spēj izgatavot nelielus ar Saules enerģiju darbināmus sauszemes un ūdens transportlīdzekļu modelīšus, tikai ar lidaparātiem gājis grūtāk. Deviņos gados esam auguši un izglītojušies, LU CFI Saules Kausam ir izveidojies uzticamu atbalstītāju loks no skolām dažādos Latvijas novados un Rīgā.
Varam censties veikt lielākus darbus! Pērn tas bija Saules velosipēds – divi braucamie ar ko cilvēkam pašam iespējams pārvietoties, izmantojot Saules enerģiju, tika demonstrēti: Izziņas un eksperimentu centrs “Lielvārdi” pieturējās pie klasiskā divriteņa koncepcijas, bet LU CFI studentu-inženieru komanda bija izveidosi neparastu trīsriteni. Vēl nav apgūta Daugava, kas tek blakus institūtam – vai pa to nevarētu braukt Saules motorlaivas (piepūšamas, saliekamas)?
Gaidām Jūsu atbildes, ierosinājums; pieteikums komandām tiks izveidots internetā. Sekojiet informācijai!
Pieteikuma anketu varat atrast šeit.
Informācija: http://www.cfi.lu.lv/saules-kauss/
Kontakti:
Pēteris Lesničenoks: peteris.lesnicenoks@h2lv.eu
Jānis Kleperis: kleperis@latnet.lv